Velkommen til julegrantenning på Tønsberg Torv
I år inviterer Tønsberglivet, i samarbeid med sine partnere*, til en koselig førjulsettermiddag med nissetog og julegrantenning. Denne ettermiddagen kommer nissefamilien med vikingskipet (Kristinaskipet) til Brygga klokken 15.30, ved god hjelp av roere fra Kristina-foreningen.
Allerede klokken 15.00 blir det hyggelige musikalske innslag på Brygga: Publikum får oppleve en minikonsert med Emma Preus, 28 år gammel fra Tønsberg. Hun har en treårig bachelor fra musikkskole i London og går nå årsstudium ved LIMPI i Lillehammer, musikkskolen etablert av norske Stargate.
I tillegg vil 4A ved Ringshaug skole synge julesangen «Tyss nu banker det på døren» en tradisjonsrik vise som ble laget i Tønsberg for mer enn 100 år siden.
Her er alle hjertelig velkommen til å gå i fakkeltog med nissefamilien opp til Torvet, hvor programmet på scenen begynner klokken 16.00. Frelsesarmeen vil lede publikum gjennom programmet, hvor blant annet jentegruppa Seven (en jentegruppe i alderen 10–18 år journ.anm.) står for sang og dans. Ordfører Frank Pedersen vil tenne grana, som er pyntet med hjerter laget av barnehagebarna i kommunen.
– Julegrantenningen er en viktig tradisjon som samler byen. Den markerer starten på adventstiden og minner oss om verdien av fellesskap, glede og forventning, sier Diem Vo, byleder i Tønsberglivet.
Over 100 år med tradisjon og fellesskap
Julegrantenningen er en over 100 år gammel tradisjon, som Frelsesarmeen viderefører sammen med Tønsberglivet og samarbeidspartnere denne ettermiddagen i november.
Kristin MacKinnon i Frelsesarmeen i Tønsberg håper mange tar turen til Brygga og Torvet.
– Julegrantenningen samler mennesker i Tønsberg på tvers av alder og bakgrunn. Bli med på dette fine førjulsfellesskapet, oppfordrer hun.
Byleder Vo støtter MacKinnons oppfordringer, og forteller at Tønsberg skal være en juleby for alle.
– Vi ønsker å skape minner som varer for innbyggere og besøkende. Og det er alltid rørende å se barnas begeistring når lysene tennes og juletreet står der i all sin prakt, sier Vo.
FAKTABOKS:
Program for dagen
Kl. 13.00 og 14.00: Tønsbergkoret synger julen inn i Glassgården på Alti Farmandstredet.
Kl. 15.00: Musikalske innslag på Brygga: Minikonsert med Emma Preus, og Ringshaug skole 4A synger «Tyss nu banker det på døren». Røde Kors selger fakler, og WITH byr på fersk bakst.
Kl. 15.30: Kristinaskipet ankommer Brygga med nissefamilien.
Kl. 15.45: Nisse- og fakkeltog fra Brygga til Torvet.
Kl. 16.00: Julegrantenning på Torvet, med Frelsesarmeens julegrytekonsert med Seven-jentene, gang rundt juletreet og besøk av nissen. Han har med julegodt til barna.
Arrangementet er gratis og åpent for alle.
Tønsberglivet oppfordrer alle til å ta med familie og venner og bli med når julebyen Tønsberg tenner juletreet.
*Sparebankstiftelsen Nøtterøy Tønsberg, Alti Farmandstredet, Obos, DNB, Bilservice Branko, Handelsbanken, Tønsberg Blad, Selvaag Bolig, Frelsesarmeen, Håkonsen & Sukke, Tønsberg kommune, Tønsberg Lyd og lys, Norengros, Jac O Lyngaas og hustrus stiftelse, Kristinaforeningen, ETC, Røde Kors, Tønsberg Domkirke, Onepark og Bjarøy Gruppen.
Foto: Linda Varpe